Fotoğraf Makineleri

Pentaprizma ve Pentamirror arasındaki farklar nelerdir ?

Şimdi bildiğiniz gibi fotoğraf makinemizin vizöründen baktığımızda bizim, objektifden içeri giren görüntüyü görebilmemiz için fotoğraf makinelerinde bir yansıtma sistemi vardır. Eskiden (TLR Zamanlarında) bu yansıtma sistemleri basit aynalardan oluşurken günümüzde  Pentaprizma (beşgen prizma) ve Pentamirror’lar (beşgen köşeli ayna) kullanılmaktadır. Bu sistemlerin görevi görüntüyü vizöre aktararak vizörden bakan bizim, görüntüyü ayarlamamıza olanak tanımalarıdır. Şimdi pentaprizma ve pentamirror arasındaki farklara bakalım.

Fiziki Yapı ve Ağırlık

Pentaprizmalar tek parça, pentamirrorlar ise birleştirilen aynalardan oluşurlar.  Bu sistemler tamamen optik ışık ayarlamasına dayanır. Tek parçadan oluşan pentaprizmalar pentamirrorlara göre yaklaşık 4 kat daha ağırdır.

Kapsama Alanı Ve Vizörden Görünen Görüntünün Büyüklüğü

Pentaprizmalarda kapsama alanı yani sensöre düşen ve fotoğrafa aktarılacak olan görüntünün yaklaşık %100’ünü vizörden görebilirken pentamiror kullanan fotoğraf makinelerinde bu oran yaklaşık %95dir. Örneğin Nikon D5100 ile çektiğiniz bir fotoğrafı bilgisayara atıp baktığınızda vizörden baktığınızda fotoğrafın kenarlarında olmayan detaylarında fotoğrafa aktarıldığını görürsünüz. Profesyonel makinelerde ise ne görürseniz fotoğrafta da o çıkar. Bunun nedeni işte pentaprizma ve pentamirror arasındaki kapsama alanı farklılığıdır. Bu durum vizörden baktığınızda görünen görüntünün boyutunu da etkiler. Yani pentaprizmalarda daha büyük bir alanı görürsünüz.

Fiyat ve Segment

Pentaprizmaların üretim maliyeti pentamirrorlara oranla daha yüksektir. Giriş seviyesinde Pentamirror kullanılmasının nedenlerinden biriside budur. Hem maliyetinin düşük olması, hem daha hafif olmaları nedeniyle genelde giriş seviyesi DSLR modellerde pentamirror kullanılmaktadır. Daha üst segmentlerde pentaprizma kullanılır. Kompakt makinelerde ise bu sistemi taklit eden paralax hatalarının çok olduğu objektiflerin odak uzaklığının taklit edildiği başka bir sistem kullanılır.

Işık

Vizörden Bakıldığında (Fotoğrafta Değil)

Pentaprizmalar tek parça oldukları için ışığı bükerek vizöre ulaştırırlar pentamirrorlar ise birleştirilen aynalardan ışığı yansıtarak  vizöre iletirler. Yapıştırılarak birleştirilmiş aynalardan oluşan pentamirrorlarda bir miktar ışık kaybı olur.Ayrıca pentaprizmalar ışığı daha iyi vizöre ilettikleri için vizörden baktığınızda pentaprizma kullanan bir fotoğraf makinesinde daha parlak ve canlı bir vizörle karşılaşırsınız. Burada ki en önemli husus şudur. Objektifden gelen ışık vizöre gelmeden önce netleme ekranından (focus screen) geçer. Pentaprizmalar daha fazla ışık sağladıkları  için manuel odaklama yapmayı kolaylaştırır. Bu durumda manuel odaklama yaparak çalışan fotoğrafçılar için oldukça önemlidir.

Aynasız fotoğraf makinelerinde bu sistemler elektroniktir. O yüzden aynasız fotoğraf makinelerinde vizör, elektronik vizör olarak adlandırılır. Yani sizin gördüğünüz görüntü sensöre düşen görüntü elektronik sistem vasıtasıyla vizöre aktarılır. DSLR makinelerde ise hala ayna yani pentaprizma ve pentamirror kullanılmaktadır.

Özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için Pentaprizma pentamirror arasındaki bu farklılıklar önem arz etmese de ileri seviyede özellikle makro fotoğrafçılık gibi fotoğraf dallarında önemli bir husustur.Burada sizlere pentaprizma ve pentamirror arasındaki farklardan bahsetmeye çalıştım. Ekleyeceğiniz bir şeyler olursa lütfen çekinmeyin. Işığınız bol olsun…

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu