Fotoğrafçılık

Photoshop ile Minyatürleştirme (Tilt-shift)

Tilt-shift yani minyatürleştirme, fotoğrafçılıkta  özel objektifler kullanılarak  perspektif ve keskinlik kontrolüyle bize net alan derinliğini istediğimiz alana ayarlayarak minyatürleştirme etkisi elde etmemizi sağlarlar. Ancak bu fiziksel yani objektif kullanılarak yapılabilir. Bu etki daha çok mimari fotoğraflar çekmek için kullanılsa da farklı kullanım alanları mevcut. Örneğin özel bir caminin çekilmesi yada bir şantiye alanının çekilmesi bu tekniğin en çok kullanıldığı yerlerdir.

tilt-shift-7

Perspektif kontrolü ve sonsuz alan derinliği sağlamak için objektifle makina arası esnek, eğilip, bükülebilen körüklü bir sistemden oluşur.  Tilt-Shift objektiflerin pahalı olması olmasından dolayı Photoshop sayesinde fotoğrafta sonradan yalancı  tilt-shift etkisi oluşturulabilir. Bursa şehir fotoğrafı üzerinde yapacağımız çalışmada   renk doygunluğu ile oynayarak alan derinliği ilede oynayarak minyatürleştirme etkisi ortaya koyacağız.

tilt-shift

Farklı yöntemler olsada en basit yöntem ilgili fotoğrafı açtıktan sonra gerekli boyutlara getirip;

Filter-Blur Gallry-Tilt Sift seçeceğiz. 

tilt-shift-4

Daha sonra 1 nolu(Blur) alandan bulanıklığı, 2 nolu(Distortion) alandan bozulmayı  ve fotoğraf üzerindeki çizgilerden net alan derinliği alanlarını ve bozulma alanını ayarlıyoruz. Daha sonra  (Ok) ile  işlemi tamamlıyoruz.

tilt-shift-5

Son olarak ta (Saturation) renk doygunluğunu ayarlıyoruz ki fotoğrafımız apayrı bir güzel görünsün. Ve Sonuç 🙂

tilt-shift-bursa

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu