Fotoğrafçılık

Poz Nedir?

Değerli fotoğraf severler bu yazımızda sizlere Poz Nedir? Poz vermek nedir? Poz çekmek nedir? kavramlarını kısa kısa anlatmaya çalışacağım. Ne  zaman fotoğrafla alakalı bir konu anlatılsa yada fotoğraf değerlendirmesi olsa yani fotoğrafla alakalı herşeyde poz-pozlama kelimelerini duymuşuzdur.  Amma pozlu bir cümle oldu ama olsun yazı bittiğinde  yukarıdaki bütün sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

Poz Nedir?

Poz nedir? ona bakalım önce. İngilizcede “exposure”  kelimesiyle eşdeğer olan  Poz iki anlam taşımaktadır arkadaşlar. Birinci anlamı poz vermek anlamında kullanılan fotoğrafta duruş, ikinci anlamı fotoğrafta kullandığımız filmlerdeki her bir kare. (poz mimarlıkta bir takım parçalara  verilen numara olarak ta kullanılır.) Bu bağlamda poz kelimesini,  farklı cümlelerde kullandığımızda daha net olarak anlamamız mümkün olur.

poz-nedir-2

“Bu fotoğrafta güzel poz vermemişsin.” dediğimizde kişinin fotoğraf çektirirken fotoğraftaki duruşunun güzel olmadığını kastederiz.  Buradaki poz vermek terimi fotoğrafta duruş anlamını taşır.

“Daha güzel poz verirseniz bir poz daha alacağım” dediğimizde kişinin fotoğraftaki duruşunu düzeltirse bir kare daha fotoğraf çekeceğimizi kastederiz. Buradaki “poz verirseniz” kelimelerinde fotoğrafta duruş anlaşılır. Biz “poz alacağım” kelimelerinde ise çekilecek fotoğraf karesi anlaşılır.

poz-nedir-3

“Bugün çok  poz  çektim makinemde bir poz kalmış” dediğimizde fotoğraf makinemizde kullandığımız ve kalan film sayısını kastederiz. Burada “poz çekmek, poz kalması” kelimelerinde de makinemizdeki her bir film karesi anlaşılır.Şöyle söyleyelim poz çektim = bir kare fotoğraf çektim aynı şeyi, poz kalmış= bir kare film kalmış aynı şeyi ifade eder.

Pozla ilgili söyleyebileceklerimiz bu kadar. Siz siz olun pozunuzu bozmayın 🙂 Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu