Mobil

SAR değeri nedir? Sağlığımıza zararları nelerdir?

Mobil cihazlarımız baz istasyonları vasıtasıyla mobil ağ şebekesine bağlanabilmeleri ve veri iletişimi sağlayabilmeleri için bir elektromanyetik enerji oluştururlar. Ortaya çıkan bu enerji vücudumuz tarafından absorbe edilir. Türkçe karşılığı “Özgül Soğurma Oranı” olan SAR (Specific Absorption Rate); mobil cihazlarımız tarafından üretilen elektromanyetik enerjinin, 1 kilogram vücut dokusu tarafından ne kadar absorbe edildiğini  gösteren değerdir. Başka bir deyişle mobil cihazlarımızın ortaya çıkardığı radyasyonun vücudumuz tarafından ne kadar emildiğini gösterir.

SAR değeri, watt/kilogram değeriyle ifade edilir.  Avrupa da sınır değer 2 watt/kilogram (10 gram vücut dokusunda yapılan test değeri ) olmasına karşın, ABD’de ise SAR sınır değeri, 1,6 watt/kilogram (1 gram vücut dokusunda yapılan test değeri )   olarak belirlenmiştir. Ülkemizde de sınır değer 2 watt/kilogramdır. Diyelim ki bir mobil cihazın SAR değeri, 1,2 w/kg. Bu şu anlamı taşır mobil cihazımız vücudumuza saniyede 1,2 joule enerji yüklüyor demektir. SAR değeri yükselmesi aldığımız radyasyon miktarının artığını gösterir. Yani düşük değer iyi Yüksek değer kötüdür. 

SAR değeri özellikle mobil şebekeyle veri alışverişi sırasında yani cep telefonumuzla konuşurken dahada artar. Cep telefonlarımız veya mobil cihazlarımızı kullanırken ortaya çıkan elektromanyetik enerji vücudumuz tarafından absorbe edildiğini söylemiştik. Emilen bu enerji  emilim olan bölgede sıcaklığın artmasına neden olur. Özellikle uzun telefon görüşmelerinde kulağımızın ısındığını, çınladığını hissederiz. Bu sıcaklık artışı deri yüzeyinin alt tabakalarında ortaya çıktığı için İnsan bu ısıyı algılayamaz. Bu ısıyı radyoaktif bir ısı olarak düşünün. Buradaki en önemli sıkıntı vücudumuz tarafından emilen bu elektromanyetik enerji (beynimiz, üreme organlarımız özellikle olmak kaydıyla) uzun vadede önemli  sağlık sorunlarını ortaya çıkarır.

Bazı sitelerde telefon alırken SAR değerine bakın diyor. Ula bizim gözümüz telefonun fiyatından, ram’inden işlemcisinde, kamerasından başka bir şeyi görmüyor ki. Ya bu telefonun SAR değeri yüksek bu alınmaz diye hiç duydunuz mu işittiniz mi? Yok. Bende işitmedim. Sar değeri deyince bir çoğumuz ne olduğunu bile tam bilmiyoruz. İyi bir şey mi kötü bir şey mi? yüksek mi alçak mı iyi? SAR deyince başa sar diye anlayanlar doluyken ortalıkta gel de sen bunlara SAR’ı anlat. İphone 7’yi gören adam SAR değerini gözümü görüyor.

SAR değeri önemli, SAR değeri önemli deyip dur sen. Cem Yılma’ın adalett, adalett demesi gibi bir şey. Evet SAR değeri önemli ama kime göre? Radrasyonlu çayları içen bize göre mi yoksa,Japonlara göre mi? Ha bu arada Japonyada cep telefonlarının önemli bir kısmı su geçirmezmiş nedeni ise gençlerin banyoya bile cep telefonuyla girmeleriymiş. Ula bu japonlar bizden de bağımlı çıktı. Hadi biz sadece Tuvalette bağımlısı Olmuştuk ama bunlar hepten sıyırmış. Bu arada bu konuyla ilgili Tuvalette Sosyalleşiyoruz, yazımızı da okumanızı öneririm.

SAR değerinin yüksek oluşu kötü düşük değerlere sahip olması iyidir diyebiliriz. Yani SAR değeri artması istenmeyen bir durum olup ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Buradaki en önemli husus şu; SAR değeri düşük demek mobil cihazımızın sağlık açısından güvenilir olduğu anlamını taşımaz. Çünkü dakikalarca hatta saatlerce mobil cihazımızı kullandığımızı, kullanmasak bile yanımızda taşıdığımızı düşündüğümüzde uzun vadede bizler için önemli sağlık sorunlarını ortaya çıkaracağı aşikardır. Şimdi gelin bu önemli sağlık sorunlarına bir göz gezdirelim.

Sar Değerinin  Zararları

 1. Görme alanınınız da daralma olabilir. Araç kullanırken çok önemli bir sorun haline gelir.
 2. Kalp rahatsızlığı yaşayabilirsiniz, kalp dolaşımında oluşacak en küçük bir bozulma sizleri ölüme kadar taşıyabilir.
 3. Kalp piliniz bozulabilir. (Allah korusun) Yine ölümle sonuçlanabilir.
 4. Unutkanlıklar yaşamaya başlayabilirsiniz.
 5. Beyin tümörü ortaya çıkabilir ki beyinde ortaya çıkacak hastalıkların tedavisi çok çok zordur.
 6. Sürekli yorgunluk hissi ve stres yaşayabilirsiniz.
 7. İşitme bozukluklarına yol açabilir.
 8. Dikkat bozulmaları ortaya çıkabilir.
 9. Hamile kadınlarda embriyo bozulmaları görülebilir.
 10. Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınmayla birlikte baş ağrıları ortaya çıkabilir.
 11. Hamilelikte düşük riskini artırır.
 12.  Kan hücreleriniz zarar görebilir.
 13. Baş ağrısı yaşamanız en kuvvetle muhtemeldir.
 14. Yüksek tansiyon aniden ortaya çıkabilir.
 15. Genetik yapınızda bozulmalar olabilir.
 16. Sperm sayısında azalma olabilir, bu durum çocuk sahibi olmanızın önündeki en büyük engellerdendir. 
 17. Lenf ve Cilt kanseri riskiniz artar.
 18. Kan beyin bariyerinin bozulmasıyla bir çok sıkıntı baş gösterebilir.

Yukarıda saydığımız durumlar illaki görülecek diye bir kaide yok. Ancak bunlara yakalanma riskinizi SAR değeri önemli ölçüde artırmaktadır. Bunların içinde en temel sorun sperm sayısı ki çocuk sahibi olmanızın önündeki en büyük sorunlardan birisi sperm sayısında ortaya çıkan azalmadır. Özellikle beyinde ortaya çıkacak sağlık sorunları geri dönüşsüz yollara girmenize neden olabilir. Beyin tümörü kanser gibi sağlık sorunlarının başımıza gelecek en büyük sorunlardan birisidir.

SAR değeri nelere bağlıdır ve Dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

SAR değeri özellikle mobil şebekeyle veri alışverişi sırasında yani cep telefonumuzla konuşurken dahada artar demiştik.

 1. Çift hat kullanan cep telefonlarının SAR değeri tahmin edeceğiniz üzere daha yüksektir.
 2. Çekim gücü düşükse yani kapalı bir alanda yada az çeken bir yerdeyseniz SAR değeri artar.
 3. Arabamızla giderken yaptığımız görüşmelerde baz istasyonları değişeceği için SAR değeri artar.
 4. 4G ve Wi-fi’niz açıkken SAR değeri artar.
 5. Toplu yaşam alanlarında bir çok telefon trafiği olduğundan SAR değeri artar.
 6. İlk arama sırasında SAR değeri artar.
 7. Ucuz çin malı cep telefonlarının sar değerleri yüksektir.
 8. Uzun telefon görüşmeleri Vücudumuzun alacağı SAR değerini artıracaktır.

Burada SAR değerlerinin neye göre arttığını görmekteyiz. Bizim dikkat etmemiz gereken hususlarda SAR değerini artıran bu yöntemlere yönelik olacaktır.Özetle,

 1. Çift hatlı telefon kullanmamalı,
 2. Telefonun az çektiği yerlerde görüşme yapmamalı,
 3. Araç kullanırken zaten telefon kullanmamalıyız,
 4. 4G ve Wi-Fi’mizi ihtiyaç halinde açmalı,
 5. Toplu yaşam alanlarında kısa görüşmeler yapmalı,
 6. İlk aramalarda telefonu kulağımıza götürmeden açılmasını beklemeli,
 7. Çin malı cep telefonları kullanmamalı, (Tamam hepsi çin malı..:) ucuz çakma telefonlardan bahsediyorum. )
 8. Uzun telefon görüşmeleri yapmamalı, yapacaksak bile kulaklık kullanmalıyız.
 9. Uyurken cep telefonumuzu yatağımızın baş ucunda tutmamalıyız. Bunun bir başka nedeni daha var şu yazımızı okumanızı öneririm.  (Mobil Cihazlarımız Sayesinde Biri Bizi Dikizliyor.)

Evet değerli mobilblog takipçileri, demek ki SAR deyip geçmemek lazım. Kanserden, beyin tümörlerine kadar hastalığı yol açabilen SAR değeri bizim için ne kadar önemli ve korunmak için nelere dikkat etmeliyiz bahsetmeye çalıştık.

Bu konudaki akademik ingilizce makaleler buldum onlarıda sizlerle paylaşıyorum.

1-Specific Absorption Rate and Temperature Elevation in a Subject Exposed in the Far-Field of Radio-Frequency Sources Operating in the 10–900-MHz Range

2-Evaluation of Specific Absorption Rate as a Dosimeter of MRI-Related Implant Heating

Sağlıcakla kalın…

 

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu