Hafıza Kartı ve Tripodlar

Silinen Fotoğrafları Kurtarma

Hepimizin başına o veya bu şekilde fotoğraflarımızın veya dosyalarımızın  silinmesi gibi vahim bir durum gelmiştir. Fotoğraflarımız oldukları yerde dururken hiç kıymetini bilmeyiz açıp bakmayız incelemeyiz. Gel gelelim ki ihtiyacımız olduğunda sistemimiz çöktüğünde harıl harıl fotoğraflarımızı bulmaya kurtarmaya çalışırız. Hele ki yedeklerimiz yoksa, yandı gülüm keten helva. Böyle bir durumun başımıza gelmemesi için Fotoğraflarımızı Güvenle Saklamak konusunda neler yapmamız gerektiğini ve alacağımız önlemleri anlatmaya çalıştım. Bu yazımızda ise silinen fotoğrafları kurtarma yollarından bahsetmeye çalışacağım.

Fotoğraflarınızı kurtarabilmenin mantığı

fotografları-kurtarma-5

Fotoğraflarınız silindikten sonra fotoğraflarınızı kurtarabilmenin mantığını anlatmaya çalışalım. Bilgisayarınızda bir dosyayı sildiğinizde aslında o dosyayı gerçekte silmezsiniz. Sildiğiniz o dosyanın dosya yoludur. Aslında verileriniz halan orada duruyordur. Bu aynı şuna benzer; biz eviniz olduğunu düşünün bu evin adresini kayıtlardan silerseniz ne olur artık hiç bir resmi işlem yapamazsınız çünkü adres kayıtlarında böyle bir ev yoktur. Gerçekte ise ev olduğu yerde duruyordur. Belediyeden adresinizi yenilediğinizde işlemlere olduğu yerden devam edebilirsiniz. İşte kurtarma programlarının da mantığı budur siz veriyi silseniz de aslında verinin adresini silersiniz ancak veri orada olduğu için kurtarma programları sizin verinizin adresini yenileyip tekrar veriyi size sunar. Burada önemli olan husus verinizi sildiğinizde verinin yani evinizin üzerine başka bir ev yapılmamış olması yada veri işlenmemiş olması gerekmektedir.

Fotoğraflarımızın nasıl kurtulacağınıda anlattıktan sonra başımıza gelecek senaryolara göre kurtarma yöntemlerinden bahsedelim.

Sistem Çökmesinde Fotoğraflarınızı Kurtarmak

fotografları-kurtarma-6

Kullandığınız işletim sistemi bir şekilde bozulur ve bir daha açılmazsa fotoğraflarınıza da ulaşamama durumu söz konusu olacaktır. Sistem çökmesi durumunda windows geri yüklemeyide kullanamayacğınız için Sistem çökmesi durumunda neler yapılabilir ona bakalım.

Öncelikle fotoğraflarınız C yani windowsun kurulu olduğu dizindeyse ;

Sistemi yani windowsu onarmaya çalışın. Onarma dvdniz varsa onu kullanın. Bir şekilde sistemi açmaya çalışın. Güvenli mod da da sistemi açmayı deneyebilirsiniz. Windowsu iyi yada kötü açtınız ilk yapacağınız iş fotoğraflarınızı hemen D sürücüsüne yada harici hardiske atmaya çalışın. Flash diskede atabilirsiniz. Ancak güvenli modda açmışsanız bilgisayarınız USB driverları görmeyebilir yani harici harddisk ve flash diske atma şansınız olmaz o zaman en kolay çözüm fotoğraflarınızı D sürücüsüne yada bilgisayara takacağınız başka bir harddiske fotoğraflarınızı atmanız. Daha sonra C sürücünüze yani Windowsun kurulu olduğu sürücüye rahatlıkla format atabilir ve fotoğraflarınızı kurtarmış olursunuz.

Fotoğraflarınız D yani windowsun kurulu olmadığı Yedek dizindeyse ;

fotografları-kurtarma-11

Korkulacak bir şey yok sistem çökmesi durumunda D sürücünüzde hiç bir kayıp yaşamassınız. Sistemi onarmayı denediniz ancak olmadıysa rahatlıkla C yani Windowsun kurulu olduğu dizine format atabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken format atarken D yani yedek sürücünüzü de silmemeniz. C ye format attıktan sonra rahatlıkla fotoğraflarınıza ulaşırsınız.

Diskiniz bölümlenmemiş yani yedek D sürücünüz yoksa ;

Diskiniz sistem kurulumu yapılırken bölümlenmeden sadece tek sürücüyü yani C ye kurulmuşsa windowsu onarmayı deneyip fotoğraflarınızı bilgisayarınıza takacağınız başka bir diske, usb belleğe veyahut harici diske almaya çalışın.

Hiç biri olmadı 🙁

Ne yaptıysanız olmadı sistemi onaramadınız, fotoğraflarınızı başka bir diske alamadıysanız bilgisayarınıza format atmayın. Yukarda fotoğrafları kurtarma mantığında bahsettiğim gibi format atarsanız fotoğraflarınızın üzerine başka verilerin yazılma olasılığı yüksektir bu da fotoğraflarınızı kurtarmayı zorlaştırır. Sistemin kurulu olduğu diski çıkarıp çalışmakta olan başka bir bilgisayara takarak fotoğraflarınızı kurtarabilirsiniz. Sizin diskinizi başka bir bilgisayara taktığınızda o bilgisayar sizin diskinizi bir yedek disk olarak görecek ve sizin fotoğraflarınıza ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Hemen fotoğrafları başka bir harici disk yada flash belleğe alarak kurtarma işlemini başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Özetle sistem çökmesi durumunda yüzde 99 ihtimalle fotoğraflarınızı kurtarırsınız. Önemli olan yukarıdakileri dikkate almanız ve yanlış bir işlem yapmamanız. Sistem çökmesi durumunda fotoğraflarınızı kaybetmezsiniz ama fotoğraflarınızı kaybettim diye panik yapıp yanlış işlemler yaparsanız işte o zaman gerçekten fotoğraflarınıza veda edebilirsiniz. Ne yaparsanız yapıp dikkatli olun ve titiz çalışın.

Format Atıldıktan Sonra Fotoğraflarınızı Kurtarmak

fotografları-kurtarma-13

Nadir de olsa bu tür durumlarla karşılaşmak mümkün. Bilmeden yada dikkatsizlik sonucu format  atarken fotoğraflarınız formatla beraber gidebilir. Bazen sistem çökmesi sonucu format attığımız da oluyor. Yukarda yazdım ki sistem çöksede format atmayın işte bu yüzden. Özetle format atarken dosyalarınız kaybolmuş silinip gitmiştir. O zaman Allah yardımcınız olsun 🙂 Şaka şaka henüz herşey bitmiş değil.

Yukarıda fotoğrafları kurtarma mantığında da bahsettiğim üzere format atsanız da aslında fotoğraflarınız gerçek anlamda silinmiyor demiştik. Zaten fotoğraflarınız yedek yani D sürücünüzde ise sıkıntı yok. Ancak fotoğraflarınız format attığınız sürücüde ise işte o zaman işler zorlaşmaya başlıyor.

Fotoğraflarınızın bulunduğu sürücüye format attıysanız yapabileceğiniz tek şey dosya kurtarma programı kullanmak. Zor olsada formattan sonra da fotoğraflarınızı kurtarmanız mümkün.  Dosya kurtarma programını yazının sonuna doğru anlatacağım.

Sildiğiniz Fotoğraflarınızı Kurtarmak

fotografları-kurtarma-14

Sık sık karşılaşılan problemlerden biriside bazı fotoğraflarınızı yada fotoğraflarınızın bulunduğu klasörün yanlışlıkla silinmesi. Bu tür durumlarda ilk yapacağınız iş hep çöp kutunuzu kontrol etmek çünkü silinen dosyalarınız ilk önce çöp kutusuna gönderilir. Eğer dosyalarınızı buradan da silmiş iseniz yolunuz yine dosya kurtarma programlarına düşüyor demektir. Korkmayın hala dosyalarınızı kurtarma şansınız yüksek.

Disk Arızalarında Fotoğraflarınızı Kurtarmak

fotografları-kurtarma-15

Evet karşılaşılan en zor durumlardan biriside disk arızalarıdır. Arkadaşlar disk arızaları genelde diz üstü bilgisayarlarda görülür bunun nedeni de her ne kadar diz üstü bilgisayarlar taşıması kolay olduğu için üretilmiş olsalarda üzerlerinde bulunan mekanik diskler darbelere manyetik alanlara karşı dayanıksızdırlar. Örneğin laptobunuzla büyük bir manyetik alandan geçerseniz diskiniz yüksek ihtimal bir daha kullanılamaz hale gelmiş demektir.

Ayrıca yapılan en büyük hatalardan biriside diz üstü bilgisayarınızı çalışırken ordan oraya götürmek. Diz üstü bilgisayarınızın içindeki disk mekanik olduğu için çalışır durumda hareket etmesi halinde bozulma olasılığı çok yüksektir. Bu tür bir durumla karşılaşmışsanız çok fazla yapabileceğiniz bir şey yok disk zaten sürekli olarak mavi ekran hatası verecek ve açılmayacaktır. Yapabileceğiniz tek şek profesyonel yardım almak. Elbette bu size oldukça pahalıya patlayacaktır.

Veri Kurtarma Programlarıyla Fotoğraflarınızı Kurtarmak

fotografları-kurtarma-31

 

Ne yaptıysanız olmadı yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerin hiç biri işe yaramadı fotoğraflarınız silindi ve onları kurtarmak istiyorsanız geriye tek çözüm kalıyor o da Veri Kurtarma Programları. Veri kurtarma programları yukarıda bahsettiğim Fotoğraflarınızı kurtarma mantığını temel alarak çalışırlar.  Yani silinen fotoğrafların kendisi değil adresleri silindiği için fotoğraflarınızı kurtarmak oldukça kolaylaşır. Burada önemli olan silinen fotoğrafların üzerine başka bir veri yazılmamış olması.

Burada sizlere tavsiyem  veri kurtarma programlarını kendi bilgisayarınız üzerinden değil diskinizi başka bir bilgisayara takıp dosyaları o bilgisayar üzerinden kurtarmaya başlamanız daha doğru olacaktır. Bunun nedeni kendi bilgisayarınız üzerinde işlem yapmanız silinen fotoğrafların üzerine başka veri yazılma olasılığının yüksek olması. Eğer fotoğraflarınız D yani yedek sürücüde ise bu okadar önemli değil ama fotoğraflarınız windowsun kurulu olduğu dizinde ise mutlaka başka bir bilgisayarda kurtarma işlemi yapmalısınız.

Piyasada oldukça fazla veri kurtarma programı var. Bunlardan size ve bütçenize en uygun olanı kullanabilirsiniz. İnternetten başarı oranı en yüksek ve en uygun bütçeli olanı seçip kullanabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız dosya kurtarma programlarının tamamı ücretli. Ücretsiz sürümlerde dosyalarınızı buluyor ancak kurtarmıyor bunu unutmayın. Bu önemli aslında direk para verip işe yarayıp yaramadığını anlayamayacağınız için ücretsiz sürümü kurup dosyalarınızı bulup bulmadığını denetledikten sonra dosyalarınız kurtuluyorsa programı satın alıp kurtarma işlemi yapabilirsiniz.

Önemli bir diğer husus veri kurtarma programlarının dosyalarınızı orjinal ismiyle bulup bulamayacağı. Hani demiştikya fotoğrafların adresleri siliniyor diye işte o yüzden fotoğrafların adresleriyle beraber adlarıda silinmiş olabilir o yüzden veri kurtarma programları dosyaları kendi isimleriyle değil başka serino bir isim verip kurtarıyorlar. Örneğin ali.txt diye bir dosyayı sildiniz kurtarmaya çalıştığınızda ali.txt değil 001.txt diye kurtarma işlemi gerçekleşir. Elbette bazı durumlarda ve bazı programlar dosyaları ve klasörleri kendi adlarıyla kurtarmaktadır.

fotografları-kurtarma-4

Peki siz hangisini kullanıyorsanız derseniz ben File Scavenger diye bir program kullanıyorum. Gerçekten başarılı bir program ve fotoğrafları ve dosyaları kendi isimleriyle bulup kurtarabiliyor. Programı kurduktan sonra dosya türünü seçin sonra dosyaların silindiği sürücüyü seçip hızlı tarama yapın dosyalar bulunmazsa uzun süreli arama yapın. Programınn deneme sürümünde dosyalarınızı kurtarmıyor. Sadece silinen dosyaları bulmaya yarıyor dosyaları bulduysanız pro sürümünü satın alıp dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Hatırlatmakta fayda var bizler bedavaya alışkınız bu programlar konusunda. Programın kırılmış sürümünü arayıp kurmaya çalışmayın bu tür programlara şirketler virüs bulaştırıp internete yüklüyorlar. Ola ki böyle bir programı bilgisayarınıza kurarsınız virüsü de bilgisayarınızda bulaştırırsanız derdiniz bir değil bin olur aman ha diyeyim.

Profesyonel Destekle Fotoğraflarınızı Kurtarmak

fotografları-kurtarma-17

Fotoğraflarınız gerçekten değerliyse ve yukarıda yazılanların hiç biri işe yaramadıysa son çözüm profesyonel yardım almanız. Elbette bu çözümler oldukça cep yakmaktadır. Veri kurtarma şirketleri bir çok durumda verilerinizi kurtarma hizmeti sunmaktalar. Kurdukları özel laboratuvarlarda bu işlemleri yapmaktadırlar. Dikkat etmeniz gereken gerçekten kurumsal bir firmadan hizmet almanız. Ucuz diye olur olmaz firmalara itimat etmeyesiniz. Sonra hüsran olursunuz.

Siz siz olun bu tür durumlarla karşılaşmadan önce mutlaka yedeklerinizi iyi alın. Unutmayın bu tür olaylar insanın başına bir kez gelir. Gelmeden önce önlem alırsanız üzülmezsiniz.

Işığınız bol olsun…

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu