Fotoğraf Makineleri

SLR-LİKE Fotoğraf Makineleri

            Bu tip makineler kompakt modellerin üst sınırında ve tam profesyonel fotoğraf makinelerinin alt sınırında üretilen ve Slr – Like (elektronik bakaçlı) adıyla anılan fotoğraf makineleridir. Slr – Like fotoğraf makineleri kompakt ve Dslr fotoğraf makineleri arasında geçişi sağlamaktadır ve her iki türünde birçok özelliğini içinde bulundurun makinelerdir. Ayrıca bu tip makineler sahip oldukları bakaç nedeniyle elektronik bakaçlı fotoğraf makineleri (EVF)  olarak ta anılmaktadır.

birkarefotograf-Dslr-2

            Slr – Like fotoğraf makineleriyle Dslr fotoğraf makineleri arasında ki farklara bakacak olursak belki de en önemli fark optik bir bakaç sisteminin olmayışıdır. Ayrıca Slr –  Like fotoğraf makinelerinin objektifi gövdeyle bütünleşiktir. Objektiflerin geniş açıları daha sınırlıdır, af hızları daha yavaştır. Algılayıcıları daha küçük olduğu için bazı koşullar altında görüntü kaliteleri daha düşüktür.

            Bu kısıtlı özelliklerinin yanında daha hafiftirler, kullanımları Dslr modellere göre daha kolaydır. Fiyatları Dslr’e modellere göre daha uygundur. Objektifleri gövdeyle bütünleşik olduğu için objektifin içine toz vs. de girmez. Ayrıca objektifin önüne takılan telekonverterler sayesinde objektifler daha geniş kullanım alanına sahip olabiliyor.

birkarefotograf-Dslr-3Makina :    Fujifilm Finepix HS10 ile çekilmiş bir kare

            Slr- Like fotoğraf makinelerinde canlı ön izleme yapılan bir LCD ekran bulunur. Bu sayede fotoğraf ve video çekimlerini bu ekrandan takip etmek mümkündür. Bazı modellerde ise dönebilen LCD ekran mevcuttur. Bu sayede fazla eğilip bükülmeden farklı açılardan da fotoğraf çekmek mümkündür.

            Gelişen teknoloji sayesinde bu modellerde fotoğraf ve video kalitesi giderek artmaktadır. Daha çok amatör ya da yarı amatör fotoğrafçılar tarafından tercih edilmektedirler.

            Birkarefotoğraf olarak size tavsiyemiz eğer fotoğrafçılık üzerine fazla bir geçmişiniz yoksa ve fotoğrafçılıkla amatör olarak ilgileniyorsanız daha emekleme aşamasındaysanız bu tip modellere yönelmeniz yönünde olacaktır. Çünkü Slr – Like makinler kısık bütçeniz varsa ve bu kısık bütçeyle birçok özelliğe sahip bir makine almak istiyorsanız tam size göre.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu