Fotoğrafçılık

Sokak Fotoğrafçılığı Üzerine

Başlarda ben de sokak fotoğrafçısı olacağımı hiç düşünmemiştim. Ne olsa çekiyor, büyük bir açlıkla önüme gelene saldırıyordum. Derdim ne biçim, ne tavır, ne sanat, ne de kompozisyondu. Sanki büyük bir güç beni etkisi altına almış ne isterse yaptırıyordu. Gözüm sokakta, havada ve dışarıda idi hep. Durmadan çekiyor, biriktiriyor, her gün bir yenisini keşfediyor, onunla uğraşırken bir başkası takılıyordu gözüme. Bir gün geldi birdenbire ayıldım.

Sükunetle çektiklerimi şöyle bir elden geçirince ilk farkına vardığım hiç değeri, kalıcılığı olmayan bir yığın fotoğraf karmaşası oluşturduğumdu. Çektiğim bir çok fotoğrafa bakmaktan keyif almıyor, onları bir daha görmek istemiyordum. Bunu fark ettiğim zaman kendime şunu sordum: Başkası niye baksın ki bu fotoğraflara? İlk kez özgünlüğün ne demek olduğunu o zaman anladım. Böylece ayıklamayı öğrendim. Ancak bu evrede, ayıklamaya başladığım zaman anlayabildim ” sokak fotoğrafçısı” olduğumu. Fotoğrafımın merak çizgisinden, yaşam biçimine geçişinin ilk farkına varışım idi bu.

Artık her gördüğümü büyük bir açlıkla pata-küte çekmeyi bırakmış bir şeyler arar olmuştum. Işığı, konuyu, insanları, yaşamı, yaşam kavgasını, doğayı, mevsimleri en önemlisi de gerçek sokakları o zaman keşfettim. Yaşamın ta kendisi idi sokaklar. Orada olma beni sonsuz mutlu ediyordu.

Çocukların, kadınların, erkeklerin o güne kadar farkına varmadığım özellikleri, kimlikleri ilgimin odağı oluvermişti birden bire. Bir gittiğim yere bir daha gidiyor, çektiğim birçok şeyi tekrar tekrar çekiyor, her tekrarda da olağan üstü şeyler öğreniyor, her seferinde de başka boyutlara yol alıyordum. Duraksadığım, korktuğun anlar çok oldu . Ama bir daha bu sokağa girmeyeceğim dediğim an hiç olmadı. Kah fotoğraf tarihine gereksin duydum, kah sanat estetiğine. Kah paraya ihtiyaç duydum , kah yüreklendirilmeye.

Her önüme çıkan problemi çözdüm ki iyi kötü; ödünç makinemle girdiğim bu sokaklara bir daha girmeyeceğim dediğim an hiç olmadı. Bu tekrar tekrar girişlerle kazanılan deney ve teknik beceri kültürle harmanlanınca birçok şeyin farkına varılıyor, hedefler belirleniyor, daha uzaklara bakma yetisi gelişiyordu insanın. Bu farkına varış bıkmadan, gücünden bir şey kaybetmeden hala sürmekte. Sürmeli de, bu akışı sağlayamazsanız, bu periyodu aynı şiddette tekrarlayamazsanız bilin ki gözden kaçan çok şeyler vardır. Bunları bulamaz, sorunları çözemez, sözün kısası devamı sağlayamazsanız vay halinize.

Sokak bir ibadettir. Fotoğrafa başladığınız, yani sokağa girdiğiniz anda her şey farklı bir boyut kazanır. Sokağa bakışınız, insanlarla konuşuşunuz, kompozisyonlarınızı düzenleyişiniz bir ritim, bir kaynaşma biçiminde olmalıdır. Giydiğiniz kıyafet, fotoğraf çantanız, yeleğiniz ve diğerleri çevreye uyum sağlamalı ve sokaktaki hayatla hiçbir zaman ters düşmemelidir. Ben bu yüzden fotoğrafçı yeleği giymem, sehpa taşımam, dikkati çeken biçimde ve renkte fotoğraf çantam hiç olmadı. Unutmayın sonsuz olan yaşamdır.

Sınırlı olan da sizsiniz. Eğen sokakla kaynaşma, bütünleşme sorurunuzu çözemezseniz başarılı bir sokak fotoğrafçısı olmayı unutun. Sokak hızla dolaşıp her köşe bucaktan fotoğraf çıkaracağınız bir vasat hiç değildir. Eğer böyle düşünüyorsanız , arşivinizde size bakarak poz veren, sırf siz fotoğraf çekiyorsunuz diye kasılarak duran, objektife sırıtan ve şımarık şımarık etrafınızda dolaşan çocukların fotoğraflarından başka fotoğraflar çekemezsiniz. Sokakla kaynaşmadan, onun dilini anlamadan, fakiriyle zenginiyle, çocuğu ile kadını ile dertleşmeden, onların yemeğini yiyip, çaylarını, kahvelerini içmeden fotoğraf çekemezsiniz.

Bu gerçeği siz ne kadar saklarsanız saklayın, değişik teknikler ile değiştirmeye, başka anlamlar katmaya çalışırsanız çalışın fotoğraflarınızın bu gerçeği seyredenlerin yüzlerine haykırarak anlatmasını engelleyemezsiniz. Herkes her şeyi yapacak ve başarılı olacak diye bir kural da yoktur. Kişi önce kendini tartmalı; yukarıda saydıklarımızı gerçekleştirebilir misiniz, gerçekleştiremez misiniz, önce bunun kararını vermeli. Öz eleştirinizi sağlam yapmalısınız.

Eğer sokak fotoğrafçılığına uygun bir yapınız yoksa fotoğraf gene de sizin hizmetinizdedir. Kendinize uygun bir biçim ve tavrı bulmakta gecikmeyeceksiniz inanın. Yeter ki fotoğraf sevginiz azalmasın…

Kaynak: Bilinmiyor

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu