Fotoğrafçılık

Tatil Fotoğrafları İçin İpuçları

       Yaz geldi tatiller başladı. Peki tatillerimizin vazgeçilmezi arasında yer alan tatil fotoğraflarımızı nasıl çekeceğiz nelere dikkat edeceğiz.

       İlk olarak karanlık ve ışığın yetersiz olduğu ortamları ele alalım. Çok güzel bir tatil kutlaması var bir sürü fotoğraf çekiyorsunuz. Bilgisayarınızın başına geçip fotoğraflarınıza baktığınızda o da ne fotoğraflar berbat çıkmış. Işık yetersiz olduğundan flaş kullanılmış, yüzler bembeyaz, renklerden eser yok ya da fotoğraflar çok bulanık. Günümüzde çok gelişmiş fotoğraf makineleri olsa da bir çok makine bu durumlarda yetersiz kalmaktadır. Işık azaldığında deklanşör hızlarının düşmesine, deklanşör hızının da düşmesi titremelerden kaynaklanan bulanıklıklara yol açmaktadır. Her ne kadar sabitleyici kullanarak bu sorun çözülebilse de malum fotoğraf çekimine çıkmadık partideyiz. Durun, tripod kurayım demek hem anın kaçmasına hem ambiyansın bozulmasına yol açmaktadır. Özellikle çocuklar varsa durum daha da vahim bir hal alır.

       Eğer bir DSLR kullanıyorsanız işiniz kolay, çünkü bu makinelerdeki mercek sistemi ışığı daha iyi alır ve fotoğraflarda ortaya çıkan bu sorunu nispeten azaltır. Ama yeterli olmadığı durumlar çoktur.

birkarefotograf-tatil-fotoğraf-4

       Peki başka ne yapabiliriz? Elbette ki İSO’yu artırarak bu titreşimlerden kaynaklanan sorunlardan kurtulabiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki İSO arttıkça fotoğraflardaki kumlanma yani noise de artacaktır. Eğer bir baskı almayacaksanız ve sadece bir anı fotoğrafı olarak kalacaksa tatil fotoğraflarınız için bu sorun değildir. Rahatlıkla İSO’yu artırıp çekimlerinizi yapın.

       Kompakt makinelerde bu sorunlar daha da artacaktır neden çünkü iyi bir lensimiz yok, İSO’yu  çok artırabilmek birçok kompakt makinede mümkün değildir. Tabi ki bu sorunu çözen kompakt makinelerde var ancak bu makinelerin fiyatları biraz pahalı. Yani bu durumda iki seçenek arasında kalıyoruz ya biraz daha yüksek bütçeli fotoğraf makinesi alacağız ya da kötü fotoğraflara boyun eğeceğiz. Kompakt makine alırken bu hususları da göz önünde bulundurmak gerektiğini unutmayalım.

       Ne yaptıysak olmadı ışık yine yetersiz. Bize bir ışık kaynağı lazım.  Gece güneş çıkmayacağına göre ışık kaynağımız tabi ki flaş. Flaş kullanmak bu tür çekimler için çok iyi sonuçlar vermese de (özellikle dahili flaşlar çok kötü sonuçlara yol açmaktadır) dikkat edilecek birkaç hususla durumu kurtarmak mümkün olabilmektedir.  Flaşı kullanırken tavana ya da duvara çarptırarak kullanım yapılırsa daha yumuşak bir ışık sağlayarak bu çekimleri kurtarmak mümkündür. Bu kullanım sert gölgeleri ve ışık patlamalarını bir nebzede olsa ortadan kaldırarak daha güzel bir çekim sağlar. Kompakt makinelerde önde bulunan flaş bu duruma çok müsaade etmemektedir. Harici bir flaş kaynağı kullanmak da bu durumu ortadan kaldıracaktır.

       Dikkat edilecek diğer hususlar bu tür tatil fotoğraflarında arka plandaki kişiler yada objeler rahatsızlık veriyorsa yapılacak olan yegane şey fotoğraf çerçevenizi konuyla doldurmak daha yakın çekim yapmaktır. Dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtulmak bu yolla mümkündür.  İkinci olarak da odak mesafesinin azaltarak alan derinliğini azaltmak ve çekeceğiniz konunu arka planını bulanık hale getirerek arkada kalan rahatsız edici öğelerden kurtulmak mümkün olur. Ayrıca bu arka plandaki ışıkların bulanık hale gelmesiyle oldukça güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz.

       Unutmayın fotoğraf ışık demektir ne kadar iyi ışığınız varsa o kadar güzel fotoğraflar elde edersiniz. Hepinize şimdiden iyi tatiller.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu