Hafıza Kartı ve Tripodlar

Tripod Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğrafçıların olmazsa olmazları arasında yer alan ekipmanlardan biriside kuşkusuz tripoddur. Özellikle ışığın yetersiz olduğu durumlarda ve uzun pozlamalarda tripod biz fotoğrafçıların vazgeçilmezleri arasındadır.  Gerek gece yıldız pozlamalarında, gerek tül gibi şelale çekmek istediğimizde, gerekse ışığın yetersiz olduğu ve elimizin titremesinden kaynaklanacak netlik problemlerinde tripod olmazsa olmaz diyebileceğimiz yegane ekipmanımızdır.

Günümüzde alacağımız her üründe olduğu gibi çeşitlilik çok fazladır. Biz fotoğrafçılar, fotoğraf makinemize ve lenslerimize ayırdığımız bütçeyi ne yazık ki  ekipmanlarımıza ayıramıyoruz. Tabi bunun en büyük nedeni düşük bütçemiz. Şimdi bazı tripodlarda var ki bizim fotoğraf makinemiz kadar fiyatı var. El insaf arkadaş biz ne yapalım. 70-200 lensimizi satıp Manfrotto 400 Geared Head Tripod Başlığı mı alalım?  Hadi başlığı aldık altına  3 tane ayak nereden bulacağız ?

tripod-secimi

Yazıktır günahtır kardeşim biz fotoğrafçılara;  gövdeyi aldık lensi nasıl alacağız, lens aldık çanta nereden bulacağız, çantayı bulduk haydi filtre almak lazım, parasoleyi unutma, kumandada var, temizlik malzemeleri şart, haydiii bize flaş lazım, aboo tripodu unuttuk ya biz. Aydiii bizim bütçe oldu kafa kadar. Neyse konu yine dağıldı biz konumuza dönelim.

Her ne kadar çeşitlilik çok olsa da hem bütçemize uygun hemde işimizi görecek tripodlar bulmak elbetteki mümkün. Şimdi gelin tripod alırken elzem olan başlıklar neler onlara bir bakalım.

1-Tripodlarda genelde en temel sıkıntı ağırlık.

Özellikle dış çekimlere çıktığımızda yanımızda fotoğraf makinemiz ve lenslerimizi götürmek bile gerçekten yorucu oluyor. Yürüme mesafesi arttıkça bu yük daha çok hissediliyor. Boynumuz, omuzumuz tutuluyor. Bunların yanına bir de tripodu ekleyince fotoğraf çekmek gerçekten eziyet oluyor diyebiliriz. Elbette tripod kullanmamız şart olduğu durumlar olabilir. Örneğin Uşak Taşyaran Vadisine çekime gittiğimizde 30-45 dakikalık bir yürüyüş yolu var. Bu yolun yarısı tırmanış yarısı da iniş şeklinde. Ancak Taşyaran Vadisinde uzun pozlama yapacağımız için tripod götürmek zorunda kalıyoruz. Yani tripoda mecbur olduğumuz durumlar olabiliyor. Bu yüzden mümkün mertebe daha hafif tripod tercih etmek bizim için çok önemli. Yoksa genelde tripodu kim taşıyacak deyip eve bıraktığımız ve gittiğimiz yerde tripod olmadığı için uzun pozlama yapamadığımız durumlarla sık sık karşılaşıyoruz. Siz siz olun tripod alırken hafif olmasına dikkat edin.

tripod-secimi-6

Buradaki önemli bir diğer hususta eğer tripodunuz çok  hafif olursa rüzgardan etkilenme olasılığıdır. Yani makineyi kurdunuz, tam çekim yapacaksınız ani bir rüzgarla  tripod devrilebilir. Bu tür durumlarda yapmanız gereken Tripodunuzun orta alt kısmında yer alan kancaya bir ağırlık bağlayarak rüzgarda devrilmeye karşı önlem alabilirsiniz. Bu çantanız olabilir veyahut benzer başka bir ağırlık olabilir. Ancak taşıma kapasitesinin üzerinde bir ağırlık asmamaya çalışın. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.

tripod-secimi-5

Tripodumuzun kapalı yüksekliği ve ağırlığı taşımayı etkileyen unsurlardır. Tripodu 3 yolla taşıyabiliriz. Birincisi tripodu kendi çantasına koyarak omzumuza asarak taşıyabiliriz, ikincisi elimizde çanta içinde veyahut çanta dışınta taşıyabiliriz, üçüncüsü de fotoğraf makinemizin çantasına bağlayarak taşıyabiliriz.(Tamam isteyen istediği gibi taşısın.) En kolay taşıma yöntemi fotoğraf makinemizin çantasına takılarak yapılan taşımadır. Bende bu yöntemi kullanıyorum. Boş çantaya tripodu bağlayıp taşıyorum hem hareket kısıtlılığım azalıyor hemde iki elim boşta kalıyor.

2-Taşıma Kapasitesi

tripod-secimi-7

Bildiğiniz gibi fotoğraf makinelerinin gövde ağırlıkları ve objektiflerimizin ağırlıkları marka model değiştikçe değişecektir. Örneğin Canon 700D  (580 gr) ve  18-55 kit lensin(205 gr) toplam ağırlığı   785gr iken Canon 5D mark 3 (950 gr) ve Canon 70-200 (1,3 kg) toplam ağırlığı  2,25 kg’dır. İşte tripod seçimide sahip olduğunuz gövde ve lens toplam ağırlığını göz önüne almamız çok önemlidir.  Peki bu neden önemlidir ona bakalım. Diyelim ki bir şelale fotoğrafı çekeceksiniz en iyi açı da suyun içinde olduğunu varsayalım. 5D mark 3 tripoda bağladık açıyı ayarladık çekim yapacağız tam tripod bacaklarından biri eğildi yada kıskaçlar mevcut ağırlığı taşıyamadı ve gevşedi (Allah korusun) bizim fotoğraf makinemizin suyu boylama olasılığı çok yüksektir. Bundan dolayı tripod seçerken veyahut mevcut tripodunuzun taşıma kapasitesini iyi bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bir diğer önemli hususta üzerinde mevcut yüküyle esnememesi arkadaşlar. Fotoğraf makinenizi bağladıktan sonra Tripodunuz esnememeli ve üzerindeki ağırlığı rahatlıkla taşıyabilmeli. Esneme, titreme gibi durumlarda çekim yapmak kalp çarpıntısı yapabilir. Ha düştü, ha eğildi kaygısı gütmeden içiniz rahat bir şekilde çekim yapmak için bu hususlara dikkat etmelisiniz.

3- Fiziki Yapı ve Tasarım

tripod-secimi

Tripodumuzun tam açıkken yüksekliği ve tam kapalıyken uzunluğu önem arz eder. Tripodumuz tam açıkken Fotoğraf makinemiz göz hizasında olması gerekir. Bununla birlikte Tripodumuzu çantamıza takacağımız için tam kapalıyken sırt boyunu aşıp bizi rahatsız etmemesi gerekir. Elbette her fotoğraf dalı için farklı Tripodlar tercih edilebilir. Stüdyolar için ayrı, doğa fotoğrafçılığı için ayrı, makro fotoğrafçılığı için farklı tripodlar tercih edilmesi gerekir. Burada önem arz eden çekeceğiniz fotoğraf özelliklerine göre tripodunuzu seçmeniz gerektiğidir. Makro fotoğraf çekecekseniz gidip normal bir tripod alırsanız muhtemelen hiç bir işinize yaramayacaktır.

tripod-secimi-2

Tripodumuzun malzeme kalitesi hem tripodumuzun ağırlığını hemde hareketli aksamların sağlamlığını belirler. Tripodlar plastik, alüminyum ve karbon-fiber malzemelerden üretilirler. Plastik yapıdaki tripodlar genelde cep tipi ve küçük tripodlardır. Ayrıca diğer tripodların aksamlarında yine plastik kullanılmaktadır. Burada plastik kaliteside önem arz eder. :ununla birlikte alüminyumdan üretilen tripodlar hafif ve dayanıklıdır ancak ucuz modellerde taşıma kapasitesi yeterli olmayabilir. En çok tercih edilen ise karbon-fiber malzemeye sahip tripodlardır. karbon-fiber yapı malzemesi sayesinde bu tripodlar hem dayanıklı hemde hafifdirler. Elbette karbon-fiber modeller çok güzel, çok dayanıklı, çok hafifdirler ancak ne yazık ki çok da pahalılardır. Eğer ekipmanlarınız çok çok değirliyse bu modeller tercih edilebilir. Ancak alüminyum modellerde fazlasıyla iş görürler. Dikkat edilmesi gereken hareketli parçaların kalitesi ve taşıma kapasitesidir.

Özetle Tripodunuz hem sağlam olmalı, hem taşıması kolay olmalı, hem hafif olmalı, hem fotoğraf çekimine (Makro vb.) uygun olmalı, hem boyunuza posunuza (açıldığında göz hizanızda) uygun olmalı, hem yeterli ağırlığı taşıyabilmeli, hemde ucuz mu ucuz olmalı 🙂 Bu son kısmı biraz zor  çünkü kaliteyi ucuza almak imkansızdır. Elbette ihtiyacımız olmayacak pahalılıkta ürünler tercih etmek  paramızı çöpe atmak olur. Yukarıdaki özelliklere dikkat ederek bütçemize uygun bir tripod bulmamız pekala mümkündür. Bu ana hususlara dikkat ettiğiniz takdirde hiç bir tripod sizleri üzmeyecektir.

Unutmadan şunu da söyleyeyim; en iyi tripod yanınızda olan tripoddur. Sağlıcakla kalın.

birkarefotoğraf

Fotoğrafçılık, Fotoğraf Makineleri, Fotoğraf Ekipmanları Hakkında Bilgi ve Haberleri İçeren Fotoğraf Severlerin Buluşma Noktası.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu